U Poliklinici ultrazvučne preglede dojki obavlja specijalist radiolog dr. sc. Tomislav Krpan dr. med.

ultrazvuk-dojki

ŠTO JE ULTRAZVUK DOJKI

Putem visokofrekventnih zvučnih valova ovo neinvazivno i bezbolno ispitivanje omogućuje pregled mekog tkiva dojnog područja. Cilj mu je otkriti moguće abnormalnosti, poput cisti ili tumora, koje nisu uvijek vidljive drugim dijagnostičkim metodama. Pregled pruža jasnu sliku unutarnje strukture dojki.

Ova tehnika se koristi kako bi se povećala preciznost u dijagnostici i smanjila potreba za invazivnijim postupcima kao što su biopsije, osiguravajući istovremeno sigurnost pacijentica.

S obzirom na napredak u tehnologiji i sve veću dostupnost suvremenih medicinskih uređaja, ultrazvuk dojki postao je alat od presudnog značaja u ranoj detekciji i liječenju bolesti dojki. Njegova primjena nudi šanse za bolju prognozu, inspirirajući žene da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju svog zdravlja.

Prednosti ultrazvuka dojki

Ultrazvuk dojki donosi mnoge prednosti, od čega je važna njegova neinvazivna priroda. Njime se dobiva detaljan uvid u strukturu dojki bez potrebe za zračenjem.

Za razliku od mamografije, ultrazvuk dojki nije bolno iskustvo ni za pacijenticu ni za liječnika.

Pomaže u razlikovanju između cista ispunjenih tekućinom i čvrstih masa, pružajući bitne informacije.

Dodatno, ultrazvuk dopušta liječnicima da ciljano izvrše biopsije, osiguravajući precizniji uzorak tkiva.

Zahvaljujući napretku tehnologije, slike dobivene ultrazvukom dojki su postale ultra-visoke rezolucije. Tako omogućuje ranu detekciju abnormalnosti, što može izravno utjecati na ishod liječenja i povećati šanse za oporavak.

Konačno, ultrazvuk dojki često služi kao nadopuna drugim dijagnostičkim metodama. Omogućava sveobuhvatan uvid u zdravlje dojnog područja. Ovi čimbenici potiču sve veći broj žena da redovito provjeravaju svoje zdravlje.

KADA TREBATE ULTRAZVUK dojke?

  • Liječnik može preporučiti ultrazvuk dojki ako se primijete promjene u obliku ili veličini dojki. Ova metoda je osobito korisna za žene mlađe dobi koje imaju gustu strukturu tkiva. Naime, ultrazvuk može otkriti abnormalnosti koje možda nisu vidljive na mamografiji.
  • Savjetuje se i kao dodatak mamografiji.
  • Brine li vas obiteljska povijest raka dojke - ili ako sami primijetite sumnjive promjene - posavjetujte se s vašim liječnikom o dodatnim pretragama.

Što može otkriti ultrazvuk dojke?

Ultrazvuk dojke može pokazati je li kvržica cista dojke ispunjena tekućinom (obično nije kancerogena) ili čvrsta masa (koja bi mogla biti rak i možda će trebati daljnje testiranje).

Ultrazvuk dojki vs. mamografija

Ultrazvuk dojki i mamografija dvije su ključne metode za rano otkrivanje promjena u tkivu dojke, svaka sa svojim prednostima i ulogama.

Ultrazvuk dojki koristi zvučne valove za stvaranje slike tkiva dojke.

Za razliku od mamografije, ultrazvuk dojki ne koristi ionizirajuće zračenje, što ga čini pogodnim za mlade žene i trudnice. Mamografija, s druge strane, pruža detaljnije slike, idealne za detekciju mikrokalcifikacija.

Kombiniranjem ovih metoda, zdravstveni stručnjaci mogu dobiti sveobuhvatan uvid u stanje dojki. Ultrazvuk dojki izvrstan je za diferencijaciju cista od čvrstih masa, te se često koristi kao dopunjavajuća metoda nakon mamografije. Zajedno, omogućuju iznimnu preciznost u dijagnostici, osiguravajući rano otkrivanje i pravovremenu intervenciju, što jača povjerenje u zdravstvenu skrb i potiče optimizam prema budućnosti.

KAKO SE PRIPREMITI ZA ULTRAZVUK DOJKI

Za ovaj pregled nije potrebna nikakva poslebna potreba. Preporučuje se da se obavi 7. do 10. dana menstrualnog ciklusa. Za razliku od mamografije ultrazvuk dojki ne koristi rendgensko zračenje.

KAKO IZGLEDA PREGLED ULTRAZVUK DOJKI

Leći ćete na leđa ili na bok na ispitnom stolu. Sonograf može tražiti da podignete rukue iznad glave. Radiolog će vas postaviti na stol za pregled.

Na područje tijela koje se pregledava nanijet će gel na bazi vode. Gel će pomoći sondi da uspostavi siguran kontakt s tijelom. Također uklanja zračne džepove između sonde i kože koji mogu blokirati prolazak zvučnih valova u vaše tijelo. Radiolog postavlja sondu na tijelo i pomiče je naprijed-natrag po području interesa dok ne uhvati željene slike. Obično nema nelagode od pritiska dok pritišću sondu na područje koje se ispituje. Međutim, ako je područje osjetljivo, možete osjetiti pritisak ili manju bol od sonde. Nakon što je snimanje završeno, obrisat ćete ultrazvučni gel s vaše kože. Svi preostali dijelovi brzo će se osušiti.

KORISTI

  • Većina ultrazvučnih pretraga je neinvazivna (bez igala ili injekcija). Povremeno, ultrazvučni pregled može biti privremeno neugodan, ali ne bi trebao biti bolan.
  • Ultrazvuk je široko dostupan, jednostavan za korištenje i jeftiniji od većine drugih metoda snimanja.
  • Ultrazvučno snimanje je iznimno sigurno i ne koristi zračenje.
  • Ultrazvučno skeniranje daje jasnu sliku mekih tkiva koja se ne vide dobro na rendgenskim slikama.
  • Ultrazvuk omogućuje prikaz slike u stvarnom vremenu. To ga čini dobrim alatom za vođenje minimalno invazivnih postupaka kao što su biopsije iglom i aspiracija tekućine.
  • Ultrazvučno snimanje može pomoći u otkrivanju lezija grudi.

RIZICI

  • Standardni dijagnostički ultrazvuk nema poznatih štetnih učinaka na ljude.
  • Tumačenje ultrazvučnog pregleda dojke može dovesti do dodatnih postupaka kao što je kontrolni ultrazvuk i/ili aspiracija ili biopsija.

RADNO VRIJEME

Pon - Pet9 - 20 h
Subupis termina
NedNe radimo
Ova web-stranica koristi kolačiće

Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge.Pravila o korištenju kolačića